امروز، نمایه نویسی نشریات، جزء ضروریات پژوهش محسوب می گردد، چرا که تا نشریه ای نمایه نشده و کلمات کلیدی آن استخراج نشود نمی تواند به طور گسترده و علمی مورد استفاده قرار گیرد.

از این رو مرکز پژوهشی نرجس (علیها السلام) با توجه به ضرورت سهولت دسترسی پژوهشگران به محتوای نشریات تخصصی تصمیم به نمایه نویسی نشریات تخصصی علوم انسانی- اسلامی گرفت که از سال 1379 شروع به کارکرد. اولین نرم افزار این مجموعه در سال 85 تولید شد اما از آن جا که بسیاری از طلاب غیر ایرانی پس از بازگشت به کشورشان برای دسترسی سریع و آسان به منابع دچار مشکل بودند؛ در سال91 تصمیم به راه اندازی این نرم افزار در محیط وب گردید و با توجه به اضافه شدن نشریاتی که هر ساله توسط مراکز علمی- پژوهشی به جامعه عرضه می شد حجم مقالات نمایه شده هر ساله افزایش می یابد. به طوری که هر سال بیشتر از 1000 مقاله نمایه می شود و در سایت قابل دسترسی است.

در این نرم افزار مراجعین می توانند مطالب مورد نظر خود را بر اساس کلیدواژه، موضوع، عنوان مقاله، عنوان نشریات و پدید آور به جستجو بپردازند و مطلب مورد نظر خود را جستجو نمایند. مزایای این نرم افزار بر دیگر موارد مشابه این است که کارشناسان سعی کرده اند بر اساس تمام مطالب علمی، کلیدواژه های موجود در متن را استخراج نمایند؛ به طوری که تمامی مقالات به طور کامل مطالعه و هر پاراگراف مطلب علمی، کلیدواژه زنی می شوند.

هدف از راه اندازی سایت : کمک به طلاب و محققان برای استفاده از مقالات به روز می باشد.

ویژگی نمایه نرجس:

  • 1. رایگان بودن
  • 2. امکان دانلود فایل مقالات
  • 3. علمی بودن
  • 4. امکان جستجوی ساده و آسان بر اساس 5 فاکتور (کلیدواژه-موضوع-نویسنده- عنوان مقاله - عنوان نشریه)
  • 5. امکان جستجوی ترکیبی مانند حکومت دینی – فرهنگ اسلامی-تربیت دینی
  • 6. امکان مشاهده مقالات مشابه در زمینه تحقیق مورد نظر خود و در واقع یک بانک اطلاعاتی کامل می باشد.
كليه حقوق متعلق به موسسه علمی-تحقیقی مکتب نرجس (سلام الله عليها) است.
آدرس: ايران - مشهد مقدس - تقاطع دانش غربی و آخوند خراسانی